A verseny kategóriái korcsoportok szerint
I. kategória : 7. évfolyam
II. kategória: 8. évfolyam
A jelentkezés és a részvétel feltételei
- A versenyre jelentkezhetnek mindazok a 7. és 8. évfolyamot végző tanulók, akik a német nyelvet az adott évfolyamon köznevelési intézményben tantárgyként tanulják,
- a német nyelv nem anyanyelvük,
- egyik szülőjüknek vagy gondviselőjüknek sem anyanyelve a német nyelv,
- nem jártak/járnak magyar-német két tanítási nyelvű osztályba,
- német nyelvi tanulmányaikat nem német nemzetiségi nyelven tanító osztályban végzik,
- német nyeli tanulmányaikat nem német nemzetiségi nyelvoktató program szerint tanító osztályban végzik,
- egy naptári évben 6 hónapnál nem töltöttek hosszabb időt német nyelvterületen,
- a jelentkezési lapon, amelyet az első forduló feladatlapjával kap meg a tanuló, az iskola igazgatója aláírásával és az iskola bélyegzőjével igazolja a feltételeknek való megfelelést.
A versenyen való részvétel kizáró okai
ha a tanuló a versenykiírásban szereplő feltételeknek nem felel meg:
- német anyanyelv,
- magyar-német két tanítási nyelvű osztályban folytatott tanulmányok,
- szülők német anyanyelve,
- német nemzetiségi nyelven tanító iskolában folytatott tanulmányok,
- német nemzetiségi nyelvoktató program szerint tanító iskolában folytatott tanulmányok,
- 6. életévük betöltése után hat hónapnál hosszabb időt töltöttek német nyelvterületen.
A verseny témája, ismeretanyaga, felkészüléshez felhasználható irodalom
A tanulók életkori sajátosságainak megfelelő köznapi témák: német nyelven való írásbeli és szóbeli kommunikálása, a nyelvtani szabályok betartásával.
A verseny anyaga a német nyelvi kerettantervek adott évfolyamokra vonatkozó tartalmaira épül. Feladattípusai nem térnek el az iskolarendszerű nyelvoktatásban széles körben alkalmazott tankönyvek feladattípusaitól. Bármely az adott évfolyamon használt német nyelvkönyv alkalmas a felkészüléshez.
A tanulók értékelése évfolyamonként történik.
A nevezés módja, határideje
Az egyes nevelési-oktatási intézmények a Budapesti Pedagógiai Oktatási Központ Tehetségháló weblapján nevezik be a versenyzőket 2018. november 30-ig.
A 2. (fővárosi) fordulóba felterjesztett tanulók feladatlapját az Oktatási Hivatal nevezési lapjával és hozzájáruló nyilatkozatával (szülő és intézményvezető által aláírva), valamint a versenyt szervező II. Rákóczi Ferenc Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola kitöltött jelentkezési lapjával (az iskola igazgatójának aláírásával és az intézmény pecsétjével ellátva) együtt a Budapesti Pedagógiai Oktatási Központba kell beküldeni. A mindkét nevezési lap a Tehetségháló weblapról letölthető.
A 3. (országos) fordulóba felterjesztett tanulók jelentkezési lapját és kijavított dolgozatát a Budapesti Pedagógiai Oktatási Központok küldik tovább az országos szervező címére: Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar - Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola (5000 Szolnok, Rákóczi út 45.)
Nevezési díj nincs.
Fordulók
1. iskolai írásbeli forduló
2. fővárosi írásbeli forduló
3. országos szóbeli forduló
Valamennyi forduló feladatait a szervező intézmény, a Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola (5000, Szolnok, Rákóczi út 45.) biztosítja.
1. Iskolai írásbeli forduló: 2019. január 10.
A forduló anyagát a Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar- Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola elektronikus úton juttatja el a POK-okhoz, amelyet a jelentkező iskolák Budapesti Pedagógiai Oktatási Központoktól szintén elektronikus úton kapnak meg. Az iskolai szervezők a titkosítás szabályainak betartásával gondoskodnak a feladatlapok sokszorosításáról. A tanulók saját iskolájukban, országosan azonos időpontban oldják meg a versenyfeladatokat.
Megoldási idő: 60 perc.
A feladatsort központi javítókulcs és pontozási útmutató alapján az iskola szaktanára javítja. Az iskolai fordulóban legalább 80%-os teljesítményt elérő tanuló juthat be a fővárosi fordulóba. Ha ilyen nincs az iskolában, akkor a két legjobb eredményt elérő tanuló dolgozatát lehet felterjeszteni a Budapesti Pedagógiai Oktatási Központhoz. A Budapesti POK megállapítja a fővárosi fordulóba jutáshoz szükséges minimális pontszámot.
A felterjesztés határideje: 2019. január 25. A megadott ponthatárt elért tanulók feladatlapját a tanulók jelentkezési lapjával együtt az iskola igazgatója terjeszti fel Budapesti Pedagógiai Oktatási Központokhoz.
A Budapesti Pedagógiai Oktatási Központ a fővárosi fordulón résztvevők létszámát 2019. február 1-jéig megküldi a Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola (5000, Szolnok, Rákóczi út 45.) számára.
2. Fővárosi írásbeli forduló
Időpontja: 2019. március 7.
Helyszíne: Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (1082 Budapest, Horváth Mihály tér 8.)
A fordulót a Budapesti Pedagógiai Oktatási Központ szervezi. A forduló anyagát, amely egy feladatlap kitöltéséből áll, a Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar - Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola elektronikus úton juttatja el a Budapesti POK-hoz. A szervezők a titkosítás szabályainak betartásával gondoskodnak a feladatlapok sokszorosításáról.
Megoldási idő: 120 perc.
A forduló feladatlapjait megyei zsűri értékeli a megküldött javítókulcs és pontozási útmutató alapján. A megadott ponthatárt elért feladatlapokat a jelentkezési lappal együtt a Budapesti Pedagógiai Oktatási Központ versenyfelelőse 2019. március 22-ig elküldi a Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar- Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola címére (5000 Szolnok, Rákóczi út 45). A felterjesztés nem jelent automatikus behívást az országos fordulóba.
Az országos versenybizottság a pontszám alapján rendezi a Pedagógiai Oktatási Központok által felterjesztett feladatlapokat és megállapítja az országos döntőbe behívandó tanulók névsorát.
A bejutó tanulók iskoláját a szervező intézmény értesíti, 2019. április 12-ig.
A verseny 1. (iskolai) és 2. (fővárosi / megyei) fordulóiban a tanulók írásbeli feladatokat oldanak meg. Az egyes fordulók feladatlapja 7-10 változatos feladattípust tartalmaz, melyek – más nyelvi tartalommal – a korosztály iskolarendszerű oktatásában használatos tankönyveiben is megtalálhatóak. A célnyelvi utasításokat is a tankönyvi utasításokban szereplő szókinccsel fogalmazzuk meg. A feladatok elsősorban az olvasott szöveg értésének képességét, nyelvhelyességet, nyelvhasználatot, az idegen nyelvű komplex információk kezelésének képességét vizsgálják. Az alábbi feladattípusokat alkalmazzuk:
- megnevezés szó, szószerkezet, rövid definíció szintjén
- párosítás szó, szószerkezet, mondat, rövid szöveg szintjén
- behelyettesítés betű, szó, szószerkezet, mondat, kép segítségével
- rövid történet rekonstruálása, grammatikai-szemantikai és logikai szövegkohéziós eszközök felismerése
- nyelvtani ismeretek alkalmazása „lyukas„ szövegben
- elsődleges szövegértésen alapuló, ábrával, képpel kombinált (egyszerű logikán alapuló) feladatok
- igaz-hamis állítások mondat és rövid szöveg szintjén
- megadott definíciók párosítása kiemelt szóval vagy szövegrésszel
- mindennapi élethelyzetben elhangzó megnyilatkozások rekonstruálása, párosítása
- szövegpótlás szó-ill. kifejezéslista segítségével
- globális szövegértést feltételező feladatok
- specifikus információk keresését és kezelését célzó feladatok
3. Országos szóbeli forduló: 2019. május 17.
A szóbeli fordulóba a verseny második (megyei / fővárosi) fordulójában elért pontszám alapján a legeredményesebb 20 hetedik évfolyamos és 20 nyolcadik évfolyamos tanulót a szervező intézmény hívja be.
Az országos döntő szóbeli feladatokból áll.
- ismeretlen szöveg értése, tartalmi összefoglalása német nyelven
- beszélgetés kép alapján, képleírás
- társalgás, német nyelven az alábbi témákban: lakóhely, napirend, étkezés, iskola-tantárgyak, hobbi, közlekedés, nyaralás, időjárás, bevásárlás, ünnepek, egészség-betegség, sport, számítógép-internet.
Az országos döntő végső sorrendjének megállapításában a zsűri által adott pontokat, valamint a megyei forduló eredményének 50 %-át vesszük figyelembe.
A verseny helyszíne: Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar - Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, Szolnok, Rákóczi út 45.
A döntőben részt vevő tanulók és egy felkészítő tanár részére a versenyt megelőző napi szállásról és a verseny napján az étkezésről sikeres pályázat esetében a szervezők gondoskodnak. A szervezők erről a döntőbe jutott tanulóktól és tanáraiktól előzetesen tájékozódnak, értesítést küldenek.
A továbbjutás feltétele, a továbbjutottak értesítésének módja az egyes fordulókból
Az iskolai fordulóból az útmutatóban megadott ponthatárt elérő tanulók dolgozatát kell felterjeszteni a területileg illetékes Pedagógiai Oktatási Központokhoz. A területileg illetékes Pedagógiai Oktatási Központok a szervezők által megadott pontszám alapján döntenek a megyei fordulóba behívandó tanulókról, akiket iskolájuk útján értesítenek.
A megyei fordulóból évfolyamonként a feladatlap alapján a legalább 80 %-os teljesítményt elérő eredményt elérő tanulók feladatlapját valamint a kitöltött jelentkezési lapot, amelyet az első iskolai forduló feladatlapjával együtt kapnak meg a résztvevők - kell felterjeszteni a Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar - Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolába. A felterjesztés nem jelent automatikus továbbjutást. A versenybizottság a feladatlapokat pontszám alapján rendezi, és így állapítja meg az országos döntőbe behívandó tanulók névsorát, akiket iskolájuk útján értesít.
Az eredmények közzétételének módja
A versenyt meghirdető iskola honlapján (www.rakoczi-iskola.hu) tesszük közzé:
- a versenykiírást,
- az egyes írásbeli fordulók lebonyolítását követően a forduló letölthető feladatlapját és a javítókulcsot,
- az országos fordulóba jutó tanulók nevét iskolájának, ponthatárának megjelölésével,
- a verseny döntőjének programját,
- az országos forduló után a verseny döntőjének eredménylistáját.
Az eredményeket a Budapesti Pedagógiai Oktatási Központ a Tehetségháló weblapon teszi közzé.
Díjazás: Az országos döntőn részt vevő minden tanuló (40 fő) könyvjutalomban, oklevélben és emléklapban részesül. A felkészítő tanárok munkáját könyvutalvánnyal és oklevéllel ismerjük el.
A fővárosi fordulóban I.,II, és III. helyezést elért versenyzők díjazása a Budapesti Oktatási Központ központi díjátadó ünnepségén történik, ahol a helyezettek oklevelet kapnak, és könyvutalványban tárgyi jutalomban részesülnek.
A verseny ütemezése, határidők:
Határidő
|
Feladat
|
2018. november 30.
|
Az iskolák jelentkezése a területileg illetékes Pedagógiai Oktatási Központnál a versenyre.
|
2019.január 10.
(csütörtök) 14.00 óra
|
Az 1. írásbeli forduló – iskolai forduló
|
2019. január 25.
|
A megadott ponthatárt elért tanulók feladatlapjainak felterjesztése a területileg illetékes Pedagógiai Oktatási Központokhoz.
|
2019. február 15.
|
A Pedagógiai Oktatási Központok értesítik a tanulókat iskolájukon keresztül a megyei fordulóba történő bejutásról.
|
2019.március 7. (csütörtök) 14.00 óra
|
A 2. írásbeli forduló - fővárosi forduló
|
2019. április 12.
|
A verseny harmadik, szóbeli fordulójába jutott tanulók értesítése.
|
2019. május 17. (péntek) 10.00 óra:
|
A 3. szóbeli forduló - országos döntő
|
A szervezők elérhetősége
Szolnoki II. Rákóczi Ferenc Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
5000 Szolnok Rákóczi út 45.
Tel/Fax: +36-56-422-051
E-mail: rakoczisuliszolnok@gmail.com
A verseny feladatlapjainak (iskolai, megyei forduló) elkészítéséért, javítási útmutatók összeállításáért felelős:
- Farkasné Turján Marianna, Jászberényi Nagyboldogasszony Katolikus Óvoda, Kéttannyelvű Általános Iskola, Középiskola és Kollégium – német szakos tanár
- Nagyné Török Éva, Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium - német szakos tanár, szaktanácsadó
A verseny szakmai felelőse:
Törőcsik Erzsébet
Honlap: www.rakoczi-iskola.hu
Kapcsolattartó:
Szikszai Imréné pedagógiai referens
Oktatási Hivatal Budapeti Pedagógiai Oktatási Központ
Telefon: +36-1-374-2252
E-mail: szikszai.imrene@oh.gov.hu